Nowinki ze ścieżki edukacyjnej

Nowinki ze ścieżki edukacyjnej

ŁĄKA ŚRÓDLEŚNA

Łąkę śródleśną upiększają , malowniczo kwitnące kocanki piaskowe, które wyglądają niczym luźno rozrzucone żółte dywany. Nazwa łacińska tej rośliny to Helichrysum arenarium i pochodzi od dwóch słów greckich – helios (czyli Słońce) oraz chrysos (czyli złoto), związanych z przepięknym kolorem jej kwiatów, które są zebrane w kuliste pomarańczowo – żółto – złociste koszyczki. Dorasta do około 30 centymetrów wysokości, łodyga i liście nie są zielone, ale popielatoszare i wełnisto filcowate, gdyż cała roślina jest pokryta srebrzystymi włoskami. Kocanki piaskowe są objęte częściową ochroną gatunkową, gdyż były zbierane w dużych ilościach w celach leczniczych, a także na suszone bukiety. Warto odwiedzić naszą łąkę, by nacieszyć oczy ich wspaniałym widokiem, zanim kocanki przekwitną.

GRĄD

Idąc przez grąd, z pewnością spotkamy żuka gnojowego, przez dzieci nazywanego gnojaczkiem. To bardzo pożyteczny chrząszcz! Ciało ma owalne i sklepione, dorasta do 25 mm długości, z wierzchu błyszczące, czarno-ciemnofioletowo-zielone, pod spodem niebieskofioletowe albo niebieskoczarne. Żuk ten ma bardzo ciekawe zachowanie, gdyż wykazuje bardzo dużą troskę o potomstwo. Rodzice razem przygotowują gniazdo, kopiąc pionowy korytarz długości około pół metra z bocznymi odgałęzieniami długości około 20 cm, zakończonymi komorami gniazdowymi. Do nich rodzice przynoszą znalezione odchody zwierząt, po czym składają w nich jaja. Dzięki temu spulchniają ziemię i ułatwiają obieg materii w lesie, udostępniając substancje odżywcze dla roślin. Te sympatyczne i bardzo pożyteczne chrząszcze często giną licznie w pozostawionych w lasach pustych plastikowych butelkach. Pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać śmieci w lesie, gdyż mogą stać się śmiertelną pułapką dla tych i wielu innych pożytecznych mieszkańców lasu.

ALEJA TRZECH STAWÓW

Idąc wzdłuż alei pomiędzy dwoma niżej położonymi stawami widzimy  przepiękny okaz dębu szypułkowego  Obwód jego pnia na wysokości 130 cm wynosi 380 cm, czyli osiągnął już wymiary, które są wymagane, by mógł zostać pomnikiem przyrody. Jego rozłożyste gałęzie dają przemiły cień w upalne dni, jednocześnie wyglądają niezwykle malowniczo. Ze względu na potężne rozmiary, jakie osiągają dęby oraz majestatyczne wrażenie, jakie wywierają, dęby odgrywały istotną rolę w symbolice i w dawnych wierzeniach, będąc jednocześnie atrybutem długowieczności, dostojeństwa i siły. Oglądając nasz dąb w Szumilesie możemy przekonać się, ile prawdy jest w powiedzeniu „Silny jak dąb!”

 

Data publikacji: 12.08.2020