Zapraszamy na naszą wirtualną ścieżkę

Zapraszamy na naszą wirtualną ścieżkę

POLAN PRZED CENTRUM 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o kasztanowcu, udaj się na naszą polanę. Gatunek ten powszechnie sadzony przez człowieka, jako drzewo ozdobne i cieniodajne, pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, gdzie rośnie bardzo nielicznie w lasach i uznawany jest za gatunek narażony na wyginięcie. Główny obszar naturalnego występowania tego gatunku współcześnie, to góry Pindos w północno-zachodniej i środkowej Grecji, drugi obszar znajduje się w rejonie góry Osa na wschodnim wybrzeżu Tesalii w Grecji a trzeci położony jest we wschodniej części Starej Płaniny we wschodniej Bułgarii. Po majowym okresie kwitnienia, obecnie rozwijają się jego owoce, które dojrzeją wraz z nadejściem jesieni. W tej chwili owoce są jeszcze słabo wykształcone, nasiona są zrośnięte z łupiną nasienną, a jeżeli chcesz zobaczyć jak wyglądają w środku, przekonasz się, że po przekrojeniu wnętrze takiego niedojrzałego owocu kasztanowca szybko brązowieje.

Lipa znana jest od wieków, jako jedna z najcenniejszych roślin leczniczych wszechczasów. Nasze babcie i prababcie od pokoleń zawsze podawały napar z jej kwiatów, przy wszelkich chorobach wirusowych, szczególnie w okresach przeziębienia i grypy. Nasza lipa niedawno przekwitła i właśnie możemy zaobserwować jak z zapylonych głównie przez pszczoły kwiatów, zaczynają rozwijać się jej owoce, suche, niepękające, delikatnie filcowato owłosione orzeszki.

 

POLANA ŚRÓDLEŚNA

Na naszą polanę zawitał zaskroniec. Wbrew pozorom, to całkiem sympatyczny gad, który jest niejadowity i zupełnie niegroźny dla człowieka. Paradoksalnie budzi jednak w wielu osobach niczym nieuzasadniony strach. Warto wiedzieć, że ten ciekawy wąż, jest w naszym kraju objęty całkowitą ochroną gatunkową. Zaatakowany zaskroniec broni się, udając martwego, może przy tym wypuszczać nieprzyjemnie pachnącą ciecz, która ma za zadanie zniechęcić potencjalnego drapieżnika. Lepiej go nie niepokoić, kiedy nas zobaczy, sam szybko ucieknie. Nam udało się zrobić mu zdjęcie.

Na naszej łące pojawia się coraz więcej pięknie biało kwitnących krwawników. To bardzo pospolita roślina, mimo to niewiele osób potrafi rozpoznać ten kwiat, a jeszcze mniej wie, że jest to roślina lecznicza. Łacińska nazwa rodzaju krwawnik to Achillea i pochodzi od imienia legendarnego Achillesa, który według mitów używał tego ziela do leczenia ran. Według dawnych ludowych przesądów roślina ta odpędza diabła i chroni dom przed zarazą, nie możemy tego jednak potwierdzić z całą pewnością.

 

Data publikacji: 22.07.2020